Негативни симптоми:
- Негативните симптоми се описват като понижаване на функциите, свързани с мотивацията или изразяването на емоции.
- Въпреки че пациентите може да изглеждат тъжни и затворени в себе си, негативните симптоми не са депресивни симптоми; Те са основна група симптоми, които водят до нарушено личностно и социално функциониране.
- Негативните симптоми са основно 5: притъпен афект, алогия, анхедония, социална изолация и аволиция; Притъпен афект и алогия са свързани с понижена експресивност, а анхедония, социална изолация и аволиция – с понижена мотивация и удоволствие.
В този раздел:
Основен домейн при шизофрения
Негативните симптоми са свързани понижаване на функциите, свързани с мотивацията или изразяване на емоциите. Данните не подкрепят идеята за обща патофизиология, обуславяща произхода на негативните и позитивните симптоми, а проучванията показват, че негативните симптоми са независими от позитивните симптоми, когнитивните, дезорганизационното поведение и депресията1,2.
Негативните симптоми могат да причинят значими дефицити по отношение на мотивацията, комуникацията и функционирането3. Откакто Eugene Bleuler описва заболяването през 1950 г., тези фундаментални дефицити са признати като важен аспект на патологията при шизофрения: „Безразличие към всичко – към приятели и взаимоотношения, към работа или развлечение, към задължения и права, добър или лош късмет … безизразни лица, изгърбени, външен вид, показващ безразличие … Способността за работа, за самообгрижване е понижена…Те вече не изпитват необходимост да правят нещо по собствена инициатива или по нареждане на някой друг…”4
Въпреки че може да е трудно негативните симптоми да бъдат разпознати, особено ако са леки, те не са просто обикновена тъга5,6.
Основни негативни симптоми:
Притъпен афект, алогия, анхедония, социална изолация и аволиция са петте основни негативни симптоми7:
Понижено изразяване на емоции
(това, което се наблюдава отвън)
Притъпен афект се нарича понижаването в цялостното изразяване на емоциите чрез мимики, глас и жестове. По отношение на гласовото изразяване проучванията показват, че пациентите с шизофрения имат спонтанно и доброволно гласово изразяване на емоции, характеризиращо се с по-малка точност, (понижени промени на силата и тоналността на гласа и скоростта на речта) в сравнение със здрави пациенти. По отношение на експресивните дефицити, включващи лицевото изразяване и жестовете, се съобщава за цялостно понижение на невербалното поведение на пациентите. Експресивните жестове с ръцете, раменете, лицето и главата са важна част от човешката комуникация и социалното общуване, които допринасят за по-добро разбиране7.
Алогията представлява дефицит в количеството на речта. Тя се оценява чрез клинично интервю, при което се измерва спонтанната продуктивност на речта на пациента или дали той/тя дава само кратки, едносрични отговори. Метаанализ на проучвания показва, че при пациентите с шизофрения има значимо понижение на този аспект на речта в сравнение със здрави контроли. В този контекст алогия не означава бедно съдържание на речта, при което пациентът може да произнася много думи и дълги изречения, които дават малко информация7.
Понижена мотивация и удоволствие
(това, което пациентът изпитва вътрешно)
Социална изолация се дефинира като намалена инициатива за установяване на близки взаимоотношения с останалите. Тя представлява липса на желание за социални контакти, а не просто отдръпване от социален живот, поради налудности и халюцинации, подозрителност – вторични негативни симптоми на шизофренията7.
Анхедония е намалена способност да се изпитват приятни емоции. Тя се счита за основна характеристика както на депресията, така и на шизофренията.
Изглежда, че анхедонията има 2 различни аспекта при шизофрения – консумативна анхедония (невъзможност за изпитване на удоволствие в момента), която остава относително незасегната при пациенти с шизофрения, и антиципативна анхедония (невъзможност да се предвиди бъдещо удоволствие). Антиципативната анхедония е характерна проява на негативните симптоми, която води до невъзможност за очакване на възнаграждение и понижава нормалната мотивация на пациента за търсене на приятни преживявания7,8. Проучванията показват, че няма разлика между пациентите с шизофрения и здравите контроли по отношение на субективните им реакции към стимули с емоционален заряд (при консумативна анхедония) за разлика от антиципативната анхедония. Механизмите, които стоят в основата на тези дефицити, могат да бъдат обяснени с нарушена епизодична памет, пречеща на способността на пациента да си припомни предходни приятни преживявания7.
Аволицията е понижено иницииране на целенасочена дейност и постоянство при изпълнението ѝ, което води до понижение на ангажирането с дейности, свързани с работа, училище, ежедневни дейности и хобита. Няма съгласие относно степента на припокриване между термините аволиция, понижен стремеж, липса на мотивация и апатия и те често се считат за взаимозаменяеми. В рамките на шизофренията аволицията се характеризира с понижение на интереса към иницииране и участие в дейности, което не се придружава от чувство на вина, тъга или неудовлетвореност. Обикновено пациентите не изпитват липса или необходимост да започват или да се занимават систематично с дейности. За разлика от това понижението на инициативността и целенасочените дейности може да бъде вторично на фактори като депресивно настроение (аволицията е придружена от чувство на тъга или вина) или липса на възможности (пациентът може да няма никаква или почти никаква възможност за участие в дейности)7.
Съгласно проучванията отсъствието на социална мотивация е най-честият негативен симптом, следван от понижено изразяване на емоции и алогия9–11.
Два стабилни фактора при негативните симптоми
В литературата са описани няколко групи негативни симптоми, като има данни в подкрепа на модели, които обикновено се състоят от 2 до 5 фактора, като най-стабилните и многократно използвани са следните12:
понижено изразяване на емоции (празен ефект, алогия)
понижена мотивация и удоволствие (анхедония, социална изолация, аволиция)
Тези фактори могат да бъдат свързани с различни невробиологични и психосоциални нарушения 13.
Класификация на негативните симптоми
Освен това негативните симптоми могат да се класифицират въз основа на тяхната причина (първични, вторични), интензитет (изразени, преобладаващи) или продължителност (персистиращи).
Негативни симптоми | |
Първични | Фактор: шизофрения, основен симптом |
Вторични | Фактор причина: антипсихотично лечение, други симптоми на шизофрения, депресия, околна среда |
Изразени | Фактор интензивност: повече негативни симптоми в сравнение с позитивните симптоми |
Преобладаващи | Фактор интензивност: високо ниво на негативни симптоми, ниско ниво на позитивни симптоми |
Персистиращи | Фактор време: наличие в продължение на повече от 6 месеца – 1 година |
Счита се, че първичните негативни симптоми са основни симптоми при шизофрения, които персистрират през периодите на ремисия и имат собствен патофизиологичен механизъм15. За разлика от тях вторичните негативни симптоми са последица от позитивни симптоми, депресия или фактори на околната среда16,17.
Определенията „изразени” и „преобладаващи” описват интензитета на негативните симптоми при даден пациент. Симптомите са „изразени”, ако при пациента има повече негативни симптоми в сравнение с позитивни симптоми (Критерии: 1. Резултат ≥ 4 при най-малко 3 или ≥ 5 при поне 2 въпроса по подскáлата на PANSS за негативни симптоми; или 2. Резултат по подскáлата на PANSS за негативни симптоми > 3 на въпрос 1 и въпрос 6 и най-малко един трети въпрос с резултат > 3 и максимум два въпроса с резултат > 3 по подскáлата за позитивни симптоми)18,19.
Симптомите са „преобладаващи”, ако доминират в клиничната картина, а позитивните симптоми са незначителни (Критерии: 1. Резултат ≥ 4 при най-малко 3 или ≥ 5 при най-малко 2 въпроса от 7-те въпроса по подскáлата за негативни симптоми и резултат по подскáлата на PANSS за позитивни симптоми < 19; 2. Резултат по подскáлата на PANSS за негативни симптоми ≥ 6 точки над резултата по подскáлата на PANSS за позитивни симптоми; 3. Резултат по подскáлата на PANSS за негативни симптоми най-малко 21 и най-малко 1 точка над резултата по подскáлата за позитивни симптоми и 4. Интуитивна дефиниция, резултат по подскáлата за негативни симптоми, по-голям от резултата по подскáлата за позитивни симптоми)18,19.
Персистиращите негативни симптоми се дефинират като най-малко един негативен симптом с умерена или голяма тежест, който персистира в продължение на повече от една година20. За целите на клиничните проучвания продължителността трябва да бъде повече от 6 месеца19.
Източници
- Kirkpatrick, B., Fenton, W. S., Carpenter, W. T. & Marder, S. R. The NIMH-MATRICS consensus statement on negative symptoms. Schizophr. Bull. 32, 214–219 (2006).
- Wallwork, R. S., Fortgang, R., Hashimoto, R., Weinberger, D. R. & Dickinson, D. Searching for a consensus five-factor model of the Positive and Negative Syndrome Scale for schizophrenia. Schizophr. Res. 137, 246–250 (2012).
- Foussias, G., Agid, O., Fervaha, G. & Remington, G. Negative symptoms of schizophrenia: Clinical features, relevance to real world functioning and specificity versus other CNS disorders. Eur. Neuropsychopharmacol. 24, 693–709 (2014).
- Bleuler, E. Dementia praecox or the group of schizophrenias. Dementia praecox or the group of schizophrenias (1950).
- National Institutes of Mental Health (NIMH). Schizophrenia. (2017). Available at: https://www.nimh.nih.gov/health/publications/schizophrenia-booklet/index.shtml.
- Fischer, B. A. & Buchanan, R. W. Schizophrenia: Clinical Manifestations, Course, Assessment and Diagnosis. UpToDate (2017). Available at: www.up-to-date/schizophrenia.
- Marder, S. R. & Galderisi, S. The current conceptualization of negative symptoms in schizophrenia. World Psychiatry 16, 14–24 (2017).
- Strauss, G. P., Waltz, J. A. & Gold, J. M. A review of reward processing and motivational impairment in schizophrenia. Schizophr. Bull. 40, S107-116 (2014).
- Lyne, J. et al. Prevalence of item level negative symptoms in first episode psychosis diagnoses. Schizophr. Res. 135, 128–133 (2012).
- Peralta, V. & Cuesta, M. J. Dimensional structure of psychotic symptoms: An item-level analysis of SAPS and SANS symptoms in psychotic disorders. Schizophr. Res. 38, 13–26 (1999).
- Selten, J. P., Wiersma, D. & Van den Bosch, R. J. Distress attributed to negative symptoms in schizophrenia. Schizophr. Bull. 26, 737–744 (2000).
- Fleischhacker, W. et al. The efficacy of cariprazine in negative symptoms of schizophrenia: Post hoc analyses of PANSS individual items and PANSS-derived factors. Eur. Psychiatry 58, 1–9 (2019).
- Bucci, P. & Galderisi, S. Categorizing and assessing negative symptoms. Curr. Opin. Psychiatry 30, 201–208 (2017).
- Liemburg, E. et al. Two subdomains of negative symptoms in psychotic disorders: Established and confirmed in two large cohorts. J. Psychiatr. Res. 47, 718–725 (2013).
- Mucci, A., Merlotti, E., Üçok, A., Aleman, A. & Galderisi, S. Primary and persistent negative symptoms: Concepts, assessments and neurobiological bases. Schizophr. Res. 186, 19–28 (2017).
- Carpenter, W. T., Heinrichs, D. W. & Alphs, L. D. Treatment of negative symptoms. Schizophr. Bull. 11, 440–452 (1985).
- Hasan, A. et al. World Federation of Societies of Biological Psychiatry (WFSBP) Guidelines for Biological Treatment of Schizophrenia, Part 1: Update 2012 on the acute treatment of schizophrenia and the management of treatment resistance. World J. Biol. Psychiatry 13, 318–378 (2012).
- Rabinowitz, J. et al. Negative symptoms in schizophrenia – the remarkable impact of inclusion definitions in clinical trials and their consequences. Schizophr. Res. 150, 334–338 (2013).
- European Medicines Agency. Guideline on clinical investigation of medicinal products, including depot preparation in the treatment of schizophrenia. (2012).
- Galderisi, S. et al. Persistent negative symptoms in first episode patients with schizophrenia: Results from the European First Episode Schizophrenia Trial. Eur. Neuropsychopharmacol. 23, 196–204 (2013).
Acta Psychiatrica Scandinavica
Negative symptoms of schizophrenia: a problem that won’t go away.
Негативни симптоми: Какво представляват?
Негативните симптоми могат да бъдат класифицирани в 2 или 5 групи: понижено изразяване на емоции (изравнен ефект, алогия) и понижена мотивация и удоволствие (анхедония, социална изолация, аволиция). Изтеглете илюстративния материал оттук
DownloadReferences title
Негативни симптоми: Първични спрямо вторични
Негативни симптоми – класификация
НЕГАТИВНИ СИМПТОМИ – ТРУДНОСТИНЕГАТИВНИ СИМПТОМИ – ТРУДНОСТИ
Въпреки че отдавна е установено, че негативните симптоми са независим симптомен домейн и се различават от позитивните симптоми, неврокогницията и социалната когВъпреки че отдавна е установено, че негативните симптоми са независим симптомен домейн и се различават от позитивните симптоми, неврокогницията и социалната ког
повече…REAGILA И ЕЖЕДНЕВНО ФУНКЦИОНИРАНЕНАШИЯТ ПРОДУКТ И ЕЖЕДНЕВНО ФУНКЦИОН…
(COD: 300020/R10. Представено в AIFA 16/04/2020) Подобрението на негативните симптоми трябва да бъде придружено с подобрено функциониране на пациента, за да се Подобрението на негативните симптоми трябва да бъде придружено с подобрено функциониране на пациента, за да се счита, че промяната е клинично значима при пациен
повече…