Шизофренията на фокус

    В тази глава

    Какво представлява шизофренията?

    Шизофренията е хронично психично разстройство, което влияе на начина, по който човек МИСЛИ, ЧУВСТВА И СЕ ДЪРЖИ. Хората, страдащи от шизофрения, възприемат света и изразяват себе си по различен начин. Често изглежда, че са загубили връзка с реалността и това причинява значителен стрес както на тях, така и на членовете на техните семейства и приятели.
    Хората, живеещи с шизофрения, могат да се затрудняват да разграничат реалността от фантазията. Могат да се притесняват, че другите четат мислите им и тайно планират да им навредят. Освен това те могат да чуват, виждат, докосват или усещат неща, които не са реални. В други случаи могат да изпитат трудности при усещането, четенето и изразяването на емоции. Тъй като може да е засегнат мисловният им процес, те могат да имат проблеми с концентрацията или вземането на решения. Освен това дейностите, които преди това са им допадали, може вече да не им доставят удоволствие. Тези симптоми оказват сериозно влияние върху ежедневните дейности и взаимоотношенията им с околните. Шизофренията е по-рядко срещана от други психични разстройства и засяга около 24 МИЛИОНА души по света или 0,32% от световното население. Шизофренията се среща с еднаква честота сред всички раси, полове, етнически групи и икономически условия.


    Кога се появяват симптомите?

    Първите симптоми на шизофрения обикновено се появяват в късните тийнейджърски години на пациента и началото на тридесетте години. Мъжете и жените са еднакво предразположени да развият заболяването. При мъжете има вероятност симптомите да се появяват по-рано – от късното им юношество до началото на зрялата възраст. Жените са изложени на по-висок риск от поява на симптоми в края на 20-ТЕ до началото на 30-ТЕ си години. Това заболяване може да се появи и на около 45–50-годишна възраст. Поради широкия си спектър от прояви ШИЗОФРЕНИЯТА Е ЕДНО ОТ НАЙ-КОМПЛЕКСНИТЕ ПСИХИЧНИ РАЗСТРОЙСТВА. Въпреки че шизофренията е хронично заболяване, тя може да се лекува с лекарства. В дългосрочен план животът на хората с това заболяване може значително да се подобри чрез психотерапия и психосоциално лечение.


    Какви са рисковите фактори за появата на шизофрения?

    В последните няколко десетилетия научихме много за шизофренията. Въпреки това ТОЧНИЯТ ПРОИЗХОД НА РАЗСТРОЙСТВОТО Е НЕИЗВЕСТЕН.
    Изследователите смятат, че това може да е резултат от взаимодействие между
    ГЕНИ И ФАКТОРИ НА ОКОЛНАТА СРЕДА.
    Гените играят много важна роля при шизофренията. Проучванията показват, че могат да бъдат включени много различни гени. Заболяването обаче не се определя от един-единствен ген. Ясно е също, че гените не са пряко свързани с появата на шизофрения. По- скоро те допринасят за уязвимостта към развитието на това заболяване. Има данни и за генетична предразположеност. Споделянето на една и съща ДНК с някой, страдащ от шизофрения, увеличава вероятността от развитие на заболяването. Ако това е близък роднина, рискът става 15 пъти по-висок. Но ако този роднина е еднояйчен близнак, рискът нараства до около 50%.
    Факторите, свързани с развитието и околната среда включват бедност, стрес, вируси, токсини, хранителни проблеми преди раждането, както и усложнения по време на бременност и раждане. Живот в гъсто населен район, лоша семейна среда, включваща малтретиране, нисък интелект и прояви на тормоз, могат също да представляват рискови фактори. Юношеството се счита за повратна точка в развитието на шизофренията. По време на този период на развитие на тялото мозъкът преминава през редица промени, докато се развие напълно. В случай на уязвимост, тези промени могат да предизвикат психотични епизоди.
    Злоупотребата с наркотици също се смята за рисков фактор за развитието на шизофрения, особено в юношеска възраст. Канабисът например, в комбинация с други рискови фактори, споменати по-горе, изглежда е пряко свързан с развитието на разстройството.


    Как шизофренията влияе на мозъка?

    Шизофренията има широк спектър от симптоми. За да разберем тези симптоми, първо трябва да разгледаме какво се случва в мозъка на човек с това заболяване. Изследванията показват, че при хора с шизофрения мозъчните клетки функционират и комуникират една с друга по различен начин.
     
    Ролята на невротрансмитерите
    Невротрансмитерите са химически посредници, които пренасят информация между мозъчните клетки. Наличието на твърде много или твърде малко от тези посредници оказва влияние върху функционирането на мозъка. Един от най-изследваните невротрансмитери при шизофрения е ДОПАМИНЪТ . Наричан още „хормон на удоволствието“, невротрансмитерът ДОПАМИН играе важна роля в мисленето, възприятието и мотивацията. При шизофрения наличието на твърде много ДОПАМИН в някои части на мозъка може да доведе до халюцинации или фантазии, които не могат да бъдат разубедени по пътя на логиката. От друга страна, наличието на твърде малко ДОПАМИН в други части на мозъка може да обясни липсата на мотивация и енергия, която е типична за шизофренията. Други невротрансмитери като аминокиселината GABA , глутаматът и серотонинът (наричан още „хормон на щастието“) могат също да играят важна роля. Тези промени могат да обяснят симптоми като проблеми с паметта, затруднено превключване между задачи или разсеяност. Освен това те могат да бъдат причината за вземане на неправилни решения или неспособност да се предвидят последствията.
     
    Мрежа в режим по подразбиране
    Някои области в нашия мозък се активизират, когато оставим мислите си да се движат свободно. Това ни позволява да мечтаем и да обработваме мисли и спомени. Учените наричат това „режим по подразбиране“, а областите на мозъка, които участват – „мрежа в режим по подразбиране“. При хората с шизофрения ТЕЗИ ЗОНИ СА ПОЧТИ НЕПРЕКЪСНАТО В СЪСТОЯНИЕ НА НАПРЕЖЕНИЕ. Това им пречи да концентрират вниманието си или да запомнят информация.


    Какви са симптомите на шизофрения?

    Позитивни симптоми
    Позитивните симптоми (често наричани „психотични симптоми“) са мисли и поведение, които не се срещат при здрави хора. Няколко позитивни симптома могат да бъдат налице едновременно. Те включват:

    ХАЛЮЦИНАЦИИ: чуване, виждане или усещане на неща, които всъщност не са реални и не могат да бъдат възприети от другите. Те могат да включват чуване на звуци, музика, шепот или гласове, виждане на предмети, проблясъци или хора, усещане на текстури или предмети, вкусване или помирисване. Най-честите халюцинации включват чуване на гласове, които коментират, обикновено в диалогична форма, звучащи като критика или заплаха. Тези гласове могат също да кажат на пациента да прави неща, които иначе не би направил.

    ДЕЛЮЗИИ: непоправими недействителни възприятия, които не се споделят от другите и могат да изглеждат странни. Или казано по друг начин това са фантазии, които не могат да бъдат разубедени по пътя на логиката. Хората с шизофрения често вярват, че са преследвани или шпионирани. В други случаи смятат, че другите могат да четат мислите им, или че имат специални правомощия или способности. Няколко вида делюзии могат да се появят едновременно.

    ДЕЗОРГАНИЗИРАНА МИСЪЛ И РЕЧ: включва объркана и нарушена реч и мислене. Пациентите често спират по средата на изречението. Те могат също така да комбинират думи без никаква логическа връзка, да говорят за неща, които нямат отношение към темата, или да скачат от една идея на друга. По този начин тяхната реч може да стане трудноразбираема.

    СТРАННОТО ПОВЕДЕНИЕ може да се прояви в няколко форми – от детинско поведение до неочаквана възбуда. В други случаи пациентът може да заеме странна поза или да използва прекалено много жестове. Той/тя може също така да се противопостави на инструкции или да покаже пълна липса на реакция.


    Негативни симптоми
    Негативните симптоми включват мисли и поведения, чиято интензивност шизофренията намалява или допринася за отсъствието им, като мотивация или способност за изразяване на емоции. Тенденцията при тях е да са по-трудни за лечение, в сравнение с позитивните симптоми.
    Негативните симптоми включват:

    ПОНИЖЕНА СПОСОБНОСТ ЗА ИЗРАЗЯВАНЕ НА ЕМОЦИИ (наричана още „ПРИТЪПЕН АФЕКТ“ или „ПЛОСЪК АФЕКТ“ ): засяга говора, изражението на лицето и дори движението. Речта е монотонна, слабо модулирана, лишена от емоционални акценти. Лицето не изразява никакви емоции и дори може да се избягва зрителен контакт.

    НАМАЛЕНА СПОСОБНОСТ ЗА ГОВОРЕНЕ (наричана още „АЛОГИЯ“): речта е ограничена и става много бедна. Отговорите може да се забавят, като се използват кратки изречения или изречения от една дума. Това създава впечатление за вътрешна празнота.

    НАМАЛЕНА СПОСОБНОСТ ЗА ИЗПИТВАНЕ НА УДОВОЛСТВИЕ (наричана още „АНХЕДОНИЯ“): слаб или никакъв интерес към дейности, които преди са носили радост. Тези дейности включват слушане на музика, занимания в градината или дори хранене. Чувствата към любимите хора също могат да бъдат засегнати.

    ЛИПСА НА МОТИВАЦИЯ (наричана още „АВОЛИЦИЯ“): значително намалено чувство за мотивация и цел. Проявява се и като липса на способност за изпълнение на планираните задачи. Важно е да се отбележи, че тези прояви са причинени от болестта, а не от липсата на воля.

    СОЦИАЛНО ОТТЕГЛЯНЕ (или „АСОЦИАЛНОСТ“): намален интерес към създаване на близки отношения с другите. Това води до значително намаляване на социалните взаимоотношения.


    Когнитивни симптоми
    Когнитивните симптоми засягат мисленето и настроението и водят до влошаване на представянето в училище и на работа. Те обикновено се появяват преди позитивните симптоми и често продължават да са налице, след като позитивните са намалели.
    Когнитивните симптоми включват проблеми с ВНИМАНИЕТО, КОНЦЕНТРАЦИЯТА и ПАМЕТТА.
    Хората с шизофрения изпитват трудности при научаването на нови неща или обработката на информация, преди да вземат решения. Те могат да имат и проблеми с концентрацията и вниманието, често поради халюцинации. Тъй като не са в състояние да реагират правилно, те често ограничават максимално общуването. Когнитивните симптоми затрудняват извършването на ежедневни дейности. В резултат на това те могат да бъдат сред най- изтощителните аспекти на шизофренията. Често хората с шизофрения не знаят, че страдат от заболяването. Тази липса на осъзнаване, наричана още „анозогнозия“, може да направи тяхното лечение и грижите, полагани за тях, много по-трудни.


    Афективни симптоми
    Наред с видовете гореспоменати симптоми, хората с шизофрения често проявяват афективни симптоми като депресия и тревожност. Депресията може да е налице при до 80% от хората с шизофрения и може да има широк спектър от негативни последици: увеличава риска от рецидив и води до влошено социално функциониране, както и до по-лошо качество на живот. Освен това депресията повишава риска от самоубийство: почти две трети от хората с шизофрения, които отнемат живота си, го правят, докато са в депресия. Около половината от хората с шизофрения имат суицидни мисли и проблеми с настроението, или като симптом на заболяването, или поради стреса и социалните проблеми, причинени от шизофренията. Освен това около 30% имат симптоми на обсесивно-компулсивно разстройство във формата на повтарящи се, натрапчиви и нежелани мисли, които причиняват значителен дистрес и депресия.


    Шизофренията протича в три фази

    Протичането на шизофренията зависи от няколко фактора: кога започват симптомите, колко тежки са те и колко дълго продължават. Ранните симптоми често се появяват прогресивно и стават по-тежки и очевидни във времето.

    Индивидите могат да преминават през периоди на влошаване на симптомите и подобрение на същите. Периодите на влошаване на симптомите са известни като пристъпи или рецидиви. С помощта на лечение повечето от тези прояви могат да намалеят или да изчезнат (особено позитивните). Ремисията представлява период без симптоми или само с лека клинична картина. Въпреки че протичането на заболяването варира при различните хора, то може да бъде разделено на три отделни фази: ПРОДРОМАЛНА, АКТИВНА и РЕЗИДУАЛНА.
     

    Продромална фаза
    Продромална фаза означава „преди заболяването“. В тази фаза, която може да продължи от 2 до 5 години, индивидите претърпяват промени, които стават забележими за семейството и близките приятели.
    Тези промени включват проблеми с паметта и концентрацията или необичайно поведение и идеи. Те могат да се проявяват в дезорганизирана комуникация и намаляващ интерес към ежедневните дейности. При подрастващите тези промени често се пренебрегват, тъй като се считат за нормални за този период. Тези симптоми може да се тълкуват постфактум като предупредителни знаци. По време на появата им обаче е изключително трудно да ги различим от обичайните признаци на пубертета.

    Активна фаза
    Тази фаза се характеризира с появата на психотични симптоми като халюцинации, и фантазии, които не могат да бъдат разубедени по пътя на логиката и/или дезорганизирано мислене и говорене, но също така и депресия или плосък афект. Наличието на тези симптоми се нарича „психоза“, а периодът на проявата им – „психотичен епизод“. Симптомите могат да се появят постепенно или внезапно.
    В повечето случаи причината остава неизвестна. Учените смятат, че първата поява на психотични симптоми (наричана още „първи пристъп“) може да бъде причинена от стрес. Пациентите и членовете на техните семейства обикновено търсят професионална помощ по време на тази фаза.

    Резидуална фаза
    Тя включва периода от 6–18 месеца след активната фаза. В тази фаза много от характерните психотични симптоми намаляват. Въпреки това, някои остатъчни симптоми, като халюцинации или функционални нарушения, могат да останат. Позитивните симптоми могат да бъдат заменени от негативни симптоми, като липса на енергия и отдръпване от социалния живот. В много случаи пациентите започват да разпознават симптомите си в този период и да се учат как да ги управляват.


    Как се развива шизофренията?

    Въпреки че заболяването засяга всеки пациент по различен начин, според изследванията в тази област протичането на заболяването обикновено следва една от типичните форми, илюстрирани в рамките на следващите четири схематични изображения на възможния ход на шизофренията и нейното въздействие върху нормалното функциониране на пациентите.
    Както показва Фигура 1 по-долу, след остър първи епизод с психотични симптоми, 22% от засегнатите може да достигнат до ремисия без рецидив или функционално увреждане в бъдеще.

    Image caption.

    Изследванията показват, че в 35% от случаите заболяването прогресира епизодично, с няколко психотични епизода през следващите години, както е показано на Фигура 2 по- долу. Тези епизоди често са предизвикани от повишени нива на стрес. В някои случаи има пълна ремисия между отделните епизоди с възстановена функционалност.

    Image caption.

    При около 8% от засегнатите има частична ремисия с отслабени, но персистиращи симптоми, както е показано на Фигура 3. Те могат да включват психотични симптоми, негативни симптоми, когнитивни нарушения и проблеми в нормалното функциониране.

    Image caption.

    В други около 35% от случаите заболяването се влошава прогресивно и епизодите не могат да бъдат идентифицирани отделно. За визуално представяне вижте Фигура 4 по-долу.

    Image caption.

    References

    1. World Health Organization. (www.who.int) Webpage: Schizophrenia. 2022.
    2. Lewis SW, Buchanan RW. Fast Facts: Schizo- phrenia, Fourth Edition. Health Press; 2015.
    3. James SL, Abate D, Abate KH, Abay SM, Abbafati C, Abbasi N, et al. Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 354 diseases and injuries for 195 countries and territories, 1990–2017: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2017. The Lancet. 2018 Nov 10;392(10159):1789–858.
    4. Gaebel W, Wölwer W. Themenheft 50 “Schizophrenie.” Robert Koch-Institut; 2010.
    5. Lindamer LA, Lohr JB, Harris MJ, McAdams LA, Jeste DV. Gender-relat- ed clinical differences in older patients with schizophrenia. J Clin Psychiatry. 1999 Jan;60(1):61–7; quiz 68–9.
    6. Roberts LW, Hales RE, Yudofsky SC. The American Psychiatric Associa- tion Publishing Textbook of Psychiatry. Seventh Edition. American Psychiat- ric Association Publishing; 2019.
    7. National Institute of Mental Health. Schizophrenia [Internet]. [cited 2020 Oct 4].Available from: https://www.nimh.nih.gov/health/topics/schizophrenia/index.shtml#part_145430
    8. Gaebel W, Hasan A, Falkai P. S3-Leitlinie Schizophrenie. Berlin: Springer-Verlag; 2019.
    9. Cunningham T, Hoy K, Shannon C. Does childhood bullying lead to the development of psychotic symptoms? A metaanalysis and review of prospective studies. Psychosis. 2016 Jan 2;8(1):48–59.
    10. Schizophrenia – Mental Health Disorders [Internet]. Merck Manuals Consumer Ver- sion. [cited 2020 Oct 4]. Available from: https://www.merckmanuals.com/home/ mental-health-disorders/schizophrenia-and-related-disorders/schizophrenia
    11. Ernest, D., Vuksic, O, Smith-Shepard, A., Webb, E. Schizophrenia. An information guide. Canada. Library and Archives Can- ada Cataloguing in Publication; 2017.
    12. Conley RR, Ascher-Svanum H, Zhu B, Faries D, Kinon BJ. The Burden of Depressive Symptoms in the Long-Term Treatment of Patients With Schizophrenia. Schizophr Res. 2007 February; 90(1-3): 186–197
    13. Harkavy-Friedman J. Risk Factors for Suicide in Patients With Schizophre- nia [Internet]. Psychiatric Times. [cited 2021 Jun 16]. Available from: https://www.psychiatrictimes.com/view/risk-fac- tors-suicide-patients-schizophrenia
    14.  Tezenas du Montcel C, Pelissolo A, Schürhoff F, Pignon B. Obsessive-Com- pulsive Symptoms in Schizophrenia: an Up-To-Date Review of Literature. Curr Psychiatry Rep. 2019 Jul 1;21(8):64.
    15. Corcoran C, Walker E, Huot R, Mittal V, Tessner K, Kestler L, et al. The stress cascade and schizophrenia: etiology and on- set. Schizophr Bull. 2003;29(4):671–92.
    16. American Psychiatric Association. The American Psychiatric Association Practice Guideline for the Treatment of Patients With Schizophrenia. Third Edition. American Psychiatric Association Publishing; 2020.
    17. Andresen R, Oades L, Caputi P. The experience of recovery from schizophrenia: towards an empirically vali- dated stage model. Aust N Z J Psy- chiatry. 2003 Oct;37(5):586–94.
    18. Andreasen NC, Carpenter WT, Kane JM, Lasser RA, Marder SR, Weinberger DR. Remission in schizophrenia: proposed criteria and rationale for consensus. Am J Psychiatry. 2005 Mar;162(3):441-9.
    19. Bäuml J. Psychosen aus dem schizophrenen Formenkreis: Ein Ratgeber für Patienten und Angehörige. Berlin Heidelberg: Springer-Verlag; 2013.
    20. Schizophrenia.com. Schizophrenia Facts and Statistics. (http:// schizophrenia.com/szfacts.htm)
    Login to Unlock

    Митове и истини за шизофренията

    Може би вече имате някои предубеждения за шизофренията, но различавате ли митовете от истините? Разгледайте често срещаните митове за шизофренията и истините за

    more…
    Login to Unlock

    Съвети за здравословен начин на жив…

    Воденето на здравословен начин на живот е много важно, особено ако живеете с шизофрения. Следвайте тези съвети, които да помогнат да се грижите за себе си, дори

    more…
    Showing 0 result(s).