Справяне с шизофрения и бременност

  • Хората, живеещи с шизофрения, могат да имат нормална бременност и здраво бебе. Важно е да консултират антипсихотичното лечение и да продължават да посещават психотерапия.
  • Ако познавате жена, която е бременна и живее с шизофрения, можете да бъдете нейна подкрепа само като я слушате и планирате заедно бъдещето.

В тази секция

Лекуващият лекар може да даде препоръки за това какво е най-подходящо за тази ситуация, което ще помогне на бременната жена с шизофрения да се почувствате по-подготвена и да има контрол над състоянието. Съвети относно шизофренията и бременността можете да намерите по-долу.

Искам да имам бебе

Може ли шизофренията да се предаде на моето бебе?

Има вероятност шизофренията да се предава в семействата, но не се смята, че това се дължи на отделен ген1. По-вероятно е риска да зависи от различни комбинации от гени. Също така факторите на средата, като стрес и други могат да играят също толкова голяма роля в развитието на шизофрения, колкото генетичните фактори.2

Може ли антипсихотичното лекарство да повлияе шансовете ми да забременея?

Ако в момента се справяте със симптомите си чрез лекарство, трябва да обсъдите с Вашия лекар рисковете от лечение или нелечение на Вашата шизофрения. Продължаването на предписаното Ви лекарство може да крие риск за Вашето неродено бебе, но ако прекъснете лечението е възможно обостряне на симптомите3.

Някои антипсихотични лекарства повишат нивата на пролактин в кръвта4. Въпреки че пролактинът е полезен за подготовката на тялото за бременност, твърде много пролактин може да повлияе шансовете Ви за забременяване и Вашият лекар да реши да смени лекарството5. Повишените нива на пролактин водят и до менструали нарушения, което от своя страна повлиява либидото и фертилитета4. Важно е да обсъдите с Вашия лекар кое лекарство е най-подходящо за Вас.

Как могат да помогнат терапиите чрез разговор?

По принцип винаги е добре да имате с кого да разговаряте и подкрепата от страна на семейството, приятелите и близките Ви може да Ви помогне да се справите със стреса по време на и след бременността, както и с шизофренията. Терапиите чрез разговор предлагат по-професионална обстановка, в която можете да говорите с някой, който е обучен да Ви помогне да се справяте със заболяването.

Конкретно когнитивната поведенческа терапия (CBT), терапията чрез приемане и ангажимент (ACT) или арт терапиите са терапии чрез разговор, които можете да опитате заедно с лекарствата си. Те могат да помогнат, като променят начина, по който мислите и се държите, и следователно да направят симптомите на шизофрения по-управляеми. Тези подходи биха помогнали за справяне и със следродилна психоза, рядко, но сериозно психично заболяване, което може да засегне жената скоро след като роди бебе6.


Бременна съм

Какви са потенциалните рискове за здравето ми, ако приемам антипсихотични лекарства, докато съм бременна?

Антипсихотичните лекарства имат потенциални нежелани реакции за вашето здраве, но има малко увеличаване на риска от специфични усложнения, ако сте и бременна.

Голямо канадско проучване е установило, че бременните жени с шизофрения в сравнение с тези без диагностицирано психично заболяване имат малко по-голяма вероятност за развиване на7:

прееклампсия

дълбока венозна тромбоза

преждевременно раждане

ниско и високо тегло при раждане спрямо гестационната възраст

диабет, свързан с бременността

хронична хипертония

Въпреки че това е означавало, че жените в изследването е трябвало да останат в болница по-често от средното, лекарите вече са по-наясно с потенциалните рискове; следователно могат да се разработят подходящи стратегии за управление на риска, които да помагат на жени с шизофрения, които възнамеряват да бъдат или са бременни.
Когато оценява риска/ползата от антипсихотичните лекарства, Вашият лекар може да вземе предвид (наред с други):

Рискови фактори за гестационен диабет и прекомерно наддаване на тегло.

Наличните данни за безопасност на тези лекарства при бременност и по време на постнаталния период.

Риск от рецидив без лекарства8.

Важно е да следвате указанията на лекаря си и да разбирате значението на управлението на симптомите си по време на бременността 9,10. Гарантирането на това, че Вие и Вашият лекар провеждате открити, честни разговори за потенциалните рискове от една бременност и смяна на лечение, означава, че ще имате повече шансове за една здрава и добре наблюдавана бременност.

Какви са потенциалните рискове за нероденото ми бебе, ако приемам антипсихотични лекарства, докато съм бременна?

Малко вероятно е приемът на антипсихотици по време на бременност да причини сериозни нежелани реакции на Вашето неродено бебе (напр. вродени аномалии), но това може да бъде свързано с преждевременно раждане, ниско тегло при раждане и неонатални ефекти на отнемане (поради излагане на вашето бебе на лекарства, докато е в утробата). Повечето доказателства обаче са от използването на антипсихотици от по-старо поколение, а не от по-новите („атипични“) антипсихотици4. Говорете с Вашия лекар, ако се притеснявате за здравето на Вашето неродено бебе, докато приемате лекарства, и той/тя ще прецени дали трябва да смените лекарствата по време на бременността.

Какво друго мога да направя по време на бременността си, за да поддържам физическото и психическото си здраве?

Има много неща, които можете да направите, за да поддържате благосъстоянието си по време на бременност:

Поддържайте здравословна диета с физически упражнения.

Приемайте ежедневно добавки с фолиева киселина.1

Намалете приема си на алкохол. Трябва да спрете да пиете, ако е възможно.

Спрете тютюнопушенето.

Практикувайте техники за намаляване на стреса, като например мускулна релаксация, медитация.

Установете добри навици на сън.


Трябва ли да продължа да приемам лекарството си след след раждането?

Повечето антипсихотични лекарства могат да преминат в кърмата, макар и в много ниски нива (<3%)1. Въпреки че е имало съобщения за детска сънливост и летаргия след раждането, по-голямата част от съобщенията не са открили никакви нежелани събития, свързани с новородени бебета2. За да разберете дали трябва да продължите с приема на лекарството си след раждането, говорете с Вашия лекар, който ще Ви посъветва въз основа на текущата Ви ситуация.

Какво да правя, ако познавам жена, която има шизофрения и е бременна?

Ако се грижите за жена, която има шизофрения и е бременна, най-доброто, което трябва да направите, е да я подкрепите, като следвате три прости стъпки:

Слушайте: Да бъдеш насреща за своя приятелка или член на семейството с шизофрения по време и след бременността може да бъде изключително полезно. Насърчавайте я да изразява чувствата си и предлагайте да й помогнете в ежедневието й.

Планирайте напред: Подгответе се за трудни ситуации, които могат да възникнат по време и след бременността, и насърчавайте открити разговори за вземане на определени решения предварително. Новите майки с шизофрения може да се нуждаят от много подкрепа през периода след раждането. Необходимо е внимателно проследяване, за да се следи за връщане на психотични симптоми или пренебрегване на бебето, което може да ги изложи на риск5.

Грижете се за себе си: Грижата за някой с шизофрения може да бъде стресиращо и важно житейско събитие, като бременността може да допринесе за стреса. Затова е важно да се грижите за себе си и да отделите време за собственото си благополучие.

 Справочна информация

  1. https://www.nhs.uk/conditions/schizophrenia/causes/
  2. Brown AS. The environment and susceptibility to schizophrenia. Prog Neurobiol. 2011;93(1):23-58
  3. https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/mental-health-problems-pregnant/
  4. Bargiota, et al., The Effects of Antipsychotics on Prolactin Levels and Women’s Menstruation Schizophr Res Treatment. 2013; 2013: 502697. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3886401/
  5. Robinson, Treatment of schizophrenia in pregnancy and postpartum. The Canadian journal of clinical pharmacology 19(3):e380-6 · October 2012 https://www.researchgate.net/publication/232279872_Treatment_of_schizophrenia_in_pregnancy_and_postpartum
  6. https://www.nhs.uk/conditions/post-partum-psychosis/
  7. Vigod et al., Maternal and newborn outcomes among women with schizophrenia: a retrospective population-based cohort study, BJOG. 2014 Apr;121(5):566-74. https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/1471-0528.12567
  8. Using antipsychotics in pregnancy – NHS Evidence https://arms.evidence.nhs.uk/resources/hub/1047945/attachment
  9. Teodorescu et al., Dilemma of treating schizophrenia during pregnancy: A case series and a review of literature. BMC Psychiatry. 2017 Aug 29;17(1):311. Review. https://bmcpsychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12888-017-1475-z
  10. Levinson. Review: women with schizophrenia have poorer pregnancy outcomes than other women, but it is unclear whether antipsychotic medications affect their infants. Evidence-Based Mental Health 2003;6:89. https://ebmh.bmj.com/content/6/3/89
  11. https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/why-do-i-need-folic-acid-in-pregnancy/
  12. Gentile S. Infant safety with antipsychotic therapy in breast-feeding: a systematic review. J Clin Psychiatry 2000; 69:666-673
  13. Einarson A. Antipsychotic medication(safety/risk) during pregnancy and breastfeeding. Curr Women’s Health Rev. 2010:6:34-38.
Login to Unlock

Живот с шизофрения

Всеки, който има шизофрения, ще я изпита по различен начин. Проявата и тежестта на симптомите могат да варират, но има вероятност те да засегнат личния живот

повече…
Login to Unlock

Лечение на шизофрения и ремисия

След поставяне на диагноза шизофрения лекарят ще разговаря с пациента за започване на терапевтичен план.

повече…
Showing 0 result(s).